بررسی پارامترسازی پمپ دنده ای

0 دیدگاه
پارامترسازی پمپ دنده ای

بنابر تحقیقات گذشته برای ایجاد یک مدل خوب که رفتار آن را شبیه‌سازی می‌کند، لازم است تغییرات پارامترهایی که آن را با توجه به شرایط کاری تعریف می‌کنند، تعیین کنیم. این کار باید در آزمایشگاه توسط سازمان بین المللی مربوطه برای تست‌های استاندارد (ISO) و بررسی نتایج به منظور پارامترسازی پمپ دنده ای انجام شود.

با این حال، در یک سیستم واقعی، نوسانات فشار وجود دارد که هم به مدار هیدرولیک و هم به ضربان‌های جریان پمپ بستگی دارد. سپس سیستم “فیلم روغن صفحه انتهایی” با یک حرکت نوسانی برانگیخته می شود که به طور پیشینی غیرقابل پیش بینی و در نتیجه تلفات مربوطه است. دینامیک قطعات داخلی برای تعریف راندمان حجمی و مکانیکی اساسی است و بنابراین، مشخص نیست که آیا پارامترسازی انجام شده در شرایط آزمایشگاهی پایدار زمانی معتبر است که پمپ دنده ای باید در شرایط کاری واقعی کار کند یا خیر.

در این مطالعه، آزمایش‌هایی در بخش دوم تحقیق انجام شد تا بررسی شود که مدل در شرایط پایدار به درستی کار می‌کند و دارای محدودیت‌های خاصی در شرایط ناپایدار است.
پارامترسازی پمپ‌های هیدرواستاتیک را می‌توان از دو دیدگاه مورد بررسی قرار داد: از یک سو با ارزیابی تلفات جریان و گشتاور در محدوده شرایط کاری آنها بر اساس استاندارد ISO 4409:2007 [16] و از سوی دیگر با مطالعه ماشین به عنوان منبع موج دار جریان و امپدانس مطابق استاندارد ISO 10767 1:2015 [17].

هر دو مدل منجر به پارامترسازی واحد می‌شوند، یا از طریق ضرایب تلفات با پردازش ریاضی نتایج در دماهای مختلف یا از طریق موج جریان و امپدانس پمپ. ISO 4409 معمولاً برای تعیین کمیت تلفات حجمی و مکانیکی در حالت پایدار استفاده می شود، در حالی که ISO 10767 معمولاً برای تعیین کمیت ظرفیت تولید نویز و رفتار ناپایدار دستگاه آزمایش شده استفاده می شود.

پمپ‌های هیدرولیک روغن به طور گسترده از هر دو دیدگاه مورد مطالعه قرار گرفته‌اند، اما دانش در مورد رابطه بین نتایج هر دو روش نیاز به پیشرفت دارد. در این تحقیق، هر دو نوع مطالعه انجام شد و نویسندگان معتقدند که تلفات جریان در تعریف امپدانس پمپ گنجانده شده است. عدم قطعیت نتایج ISO 10767 اجازه نمی‌دهد تا رفتار حجمی واحد با دقت کافی مشخص شود. علاوه بر این، امپدانس پمپ اجازه نمی‌دهد ماهیت انواع مختلف نشتی مشخص شود. به این دلایل، فقط نتایج ISO4407:2007 برای پارامترسازی پمپ ارائه شده است و شرایط اینرسی و تراکم پذیری روغن در مدل گنجانده شده است تا تضمین شود که اطلاعات مشابهی در مورد امپدانس منبع به دست آمده و بر این اساس، امکان پذیر است.

در یک پمپ جابجایی حجمی مثبت، مانند پمپ دنده ای شکل 1a، تمام گشتاور اعمال شده به شفت برای افزایش فشار استفاده نمی‌شود، زیرا اصطکاک هیدرومکانیکی با بازده مکانیکی تعیین می‌شود (این پارامتر در پارامتر ذکر نشده است. استاندارد ISO 4409). نشتی که از خلال پمپ داخلی رخ می‌دهد به این معنی است که از تمام سرعت شفت برای ارائه جریان استفاده نمی‌شود. تلفات با بازده حجمی تعیین می‌شود.

یک مدل ضرر یک فرمول ریاضی از این عملکردها در شرایط عملیاتی مختلف است. کار منتشر شده توسط ویلسون [1] ماهیت جریان را در داخل ماشین‌های جابجایی حجمی توصیف می‌کند و توسط اکثر نویسندگان به عنوان مرجع در نظر گرفته شده است و مدل‌هایی با اهمیت فیزیکی از نظر گشتاور شفت و جریان تحویلی تولید می‌کند.

در این عبارات، ضرایب تلفات وجود دارد و رفتار آنها می تواند به طور قابل توجهی به ما کمک کند تا بفهمیم هندسه پمپ با توجه به شرایط کاری چگونه تغییر می کند. به طور خاص، عبارات استفاده شده در این مقاله بسیار شبیه عبارات ارائه شده توسط McCandlish و همکاران است. [18]، با اضافه کردن یک اصطلاح نشت آشفته پیشنهاد شده توسط Schlosser [19]. برای ایجاد یک مدل خوب، اول از همه، لازم است پارامتر اصلی یک پمپ جابجایی مثبت ظرفیت مشتق شده را بر اساس ISO 8426:2008 [20] ارزیابی کرد.

سپس، تست ISO 4409:2007 برای تعیین رفتار در حالت پایدار، تعیین بازده حجمی و مکانیکی در محدوده شرایط عملیاتی انجام می‌شود. به طور عمده، رژیم جریان برای ترخیص یک واحد هیدرواستاتیک می تواند آرام باشد (گشتاور اصطکاک متناسب با سرعت چرخش و ویسکوزیته است و نشت متناسب با اختلاف فشار بین خروجی و ورودی پمپ و با ویسکوزیته نسبت معکوس دارد). یا آشفته (گشتاور اصطکاک متناسب با فشار کاری و نشتی متناسب با ریشه دوم اختلاف فشار بین خروجی پمپ و ورودی و مستقل از ویسکوزیته است).

0 پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

می خواهید در گفت و گو شرکت کنید؟
خیالتان راحت باشد :)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *