تاثیر دنده‌های مورب در پمپ دنده‌ای

0 دیدگاه
تاثیر دنده‌های مورب در پمپ دنده‌ای

این مقاله مربوط به پمپ‌های دنده خارجی برای کاربردهای دستگاه‌های جابه جایی است است که با سرعت بالا و فشار پایین کار می‌کنند.
در آثار قبلی نویسندگان (قسمت اول و دوم، [1،2])، یک مدل پارامتر کینتولاستودینامیکی پارامترهای غیر خطی برای پیش بینی رفتار پویا پمپ‌های دنده‌ای خارجی ارائه شد.

این مهم‌ترین پدیده‌های دخیل در عملکرد این نوع ماشین‌ها را در نظر می‌گیرد.
دو منبع اصلی نویز و ارتعاش در نظر گرفته می‌شود: تپش فشار و مش دنده. این مدل به منظور پیش بینی تأثیر شرایط کار و تغییرات طراحی بر تولید ارتعاش استفاده شده است. اعتبارسنجی تجربی مدل کار دشواری است. بنابراین، بخش سوم روش جدیدی را برای اعتبارسنجی انجام می‌دهد که با مقایسه شبیه سازی‌ها و نتایج تجربی مربوط به نیروها و گشتاورها انجام می‌شود، با اجزای خارجی و اینرسی که بر روی چرخ دنده‌ها عمل می‌کنند، برآورد شده توسط مدل، و واکنش‌ها و اجزای اینرسی‌، سروکار دارد. روی بدنه پمپ و صفحه آزمایش‌، با اندازه گیری بدست آمده است.

اعتبارسنجی با مقایسه سطح میانگین زمان همزمان در حوزه زمان و نقشه‌های آبشار در حوزه فرکانس‌، با توجه ویژه به شناسایی رزونانس سیستم انجام می‌شود. نتایج اعتبارسنجی در سطح جهانی رضایت بخش است‌، اما اختلافات هنوز وجود دارد.
تاثیر دنده های مورب در پمپ دنده ای

مدل سازی دنده مارپیچ

علاوه بر این‌، مدل ارزیابی شده برای کاربرد در نمونه اولیه پمپ مجازی جدید با چرخ دنده‌های مارپیچ به منظور پیش بینی شتاب دنده و نیروهای دینامیکی به درستی اصلاح شده است.
بخش چهارم بر بهبود مدل سازی و تجزیه و تحلیل پدیده‌های وابسته به تحول فشار در عملکرد پمپ‌های چرخ دنده فشار قوی به منظور دستیابی به نتایج نزدیک به مقادیر اندازه گیری شده متمرکز شده است.
در حقیقت، نتایج شبیه سازی نشان داده است که سختی مش بندی متغیر سهم قابل توجهی در رفتار دینامیکی پمپ دارد‌، اما این به اندازه پدیده‌های فشار مهم نیست. در نتیجه‌، مدل اصلی با هدف بهبود محاسبه نیروهای فشار و گشتاورها اصلاح شد.
فرمولاسیون فشار بهبود یافته شامل چندین پدیده است که در مورد قبلی مورد توجه قرار نگرفته است‌، مانند تکامل فشار متغیر در پورت‌های ورودی و خروجی، و همچنین شرح دقیق حجم به دام افتاده و اتصالات آن با محفظه‌های فشار بالا و پایین. اهمیت این پیشرفت‌ها در مقایسه با نتایج تجربی برجسته شده و تطابق رضایت بخشی را نشان می‌دهد.

ارتعاش و تندی صدا (NVH) یکی از مهم‌ترین موضوعات در صنعت ساخت دستگاه‌ها است [3]. راحتی صوتی و ارتعاشی یکی دیگر از ویژگی‌های کلیدی در طراحی جدید است و در نتیجه تامین کنندگان قطعات دستگاه‌ها باید الزامات محدود کننده بیشتری را که توسط سازندگان نهایی تعریف شده است برآورده کنند.
علاوه بر این، برای دستیابی به اهداف تعریف شده توسط مشتری نهایی، تأمین کنندگان قطعات باید منابع مربوط به وظایف طراحی و آزمایش را افزایش دهند. این سناریو علاقه به مدل سازی رفتار پویا سیستم‌های مکانیکی را به عنوان راهی برای بهبود طراحی اولیه کاهش تلاش‌های آزمایش افزایش
می‌دهد.
یک مدل پویای خوب می‌تواند یک ابزار مفید و قدرتمند برای شناسایی منابع سر و صدا و ارتعاش و بهبود طراحی باشد. مدل‌ها باید ساده باشند اما در عین حال باید پیش بینی رفتار پویا را به اندازه کافی دقیق و قابل اعتماد ارائه دهند. توسعه این نوع ابزار مستلزم تجزیه و تحلیل خوب سیستم به منظور تعریف مهم‌ترین پدیده‌هایی است که باید در مدل گنجانده شود و همچنین تدوین یا اصلاح نظریه‌هایی که توصیف هر عنصر سیستم را امکان پذیر می‌سازد. در این کار یک مدل عددی از رفتار ارتعاشی یک پمپ دنده ای برای کاربردهای خودرو ارائه شده است.
تاثیر دنده های مورب در پمپ دنده ای

کم شدن سر وصدا

قسمت‌های I و II ([1،2]) مدل کینتو الاستودینامیکی پارامترهای غیر خطی را با جزئیات شرح می‌دهد. قسمت سوم به اعتبارسنجی آزمایشی و توسعه مدل به چرخ دنده‌های مارپیچ اختصاص داده شده است.
قسمت IV بهبود فرمول بندی فشار را ارائه می‌دهد. پمپ مورد مطالعه با سرعت بالا و فشار پایین کار می‌کند. در اصل، دو منبع اصلی نویز در این نوع ماشین آلات وجود دارد: نویز ناشی از سیال در نتیجه جریان از محفظه‌های کم فشار به فشار بالا و سر و صدای ساختاری ناشی از مش‌بندی دنده. هنگامی که فشار بیشتر است‌، سر و صدای مایع غالب می‌شود.

با این وجود، بر اساس نتایج تجربی در مورد این نوع پمپ دنده، نویز ساطع شده نه تنها شامل نویز مایع است، بلکه به دلیل ارتعاشات مکانیکی اجزای مهمی دارد. علاوه بر این، فعل و انفعال سیال بین روغن و محفظه پمپ ممکن است در ایجاد سر و صدا نقش داشته باشد. با توجه به ماهیت پیچیده و ترکیب هر دو منبع تحریک، طراحی یک کار دشوار است که نیاز به تعداد زیادی آزمایش تجربی دارد.

این واقعیت علاقه به توسعه مدلی را که شامل پدیده‌های فشار و مش دنده به طور همزمان با هدف پیش بینی اثرات تغییرات طراحی است‌، کاهش می‌دهد و تعداد آزمایش‌های مورد نیاز برای توسعه نمونه اولیه و بهبود طراحی را افزایش می‌دهد.

در ادبیات‌، آثاری که فقط به رفتار پویای جفت چرخ دنده‌ها برای طراحی و کاهش NVH [4-8]، و همچنین تکامل فشار در فضای دندان در حین چرخش پمپ [9-11] و رفتار یاتاقان روغن می‌پردازند. [12-14] پیدا شد، اما چنین تأثیراتی به طور جداگانه نشان داده شده و مورد بحث قرار گرفته است. نویسندگان دیگر [11،15] پمپ‌های دنده‌ای را کاملاً بررسی کرده‌اند، و موقعیت خارج از مرکز را که چرخ دنده‌ها در داخل محفظه پمپ به عنوان تابعی از شرایط عملیاتی فرض می‌کنند‌، دقیقا تعیین کرده‌اند.

با این حال‌، جدا از مقالات نویسندگان‌، آثاری که تمام تأثیر دینامیکی فوق را در نظر گرفته‌اند تا رفتار پویای پمپ دنده را از نظر شتاب دنده ارزیابی کنند، در ادبیات. در این زمینه، یک مدل پارامتر متراکم غیر خطی برای پیش بینی رفتار پویا پمپ‌های دنده خارجی توسعه داده شده است و در قسمت I [1] و قسمت II [2] ارائه شده است.

0 پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

می خواهید در گفت و گو شرکت کنید؟
خیالتان راحت باشد :)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *