اعمال تغییرات در ساختار پمپ دنده‌ای استیل

0 دیدگاه
تغییرات در ساختار پمپ دنده‌ای استیل

پمپ دنده ای استیل برخی از متداول‌ترین مولدهای انرژی هیدرولیک را تشکیل می‌دهد. با وجود این واقعیت که این ماشین‌های شناخته شده دارای پارامترهای عملیاتی خوبی هستند، کار تحقیق و توسعه بر روی پمپ‌ها همچنان ادامه دارد.
روش‌های تحقیق کاربردی متنوعی وجود دارد. یکی از آن‌ها، یک روش تجربی، مطالعه تجسمی است که این مقاله بر روی اعمال تغییرات در ساختار پمپ دنده‌ای استیل متمرکز شده است.
در این مقاله روش تحقیق تجسم ارائه شده است که برای بررسی فرآیندها، تجزیه و تحلیل جریان پمپ دنده‌ای خارجی مورد استفاده قرار گرفته است. یافته‌های این تحقیق توصیف دقیقی از فرآیند جریان، یعنی انتقال سیال عامل از طریق پمپ، در هر یک از مناطق معمولی پمپ را امکان‌پذیر کرد.

به نظر می‌رسد که یک ویژگی مشخصه این فرآیند، وقوع پدیده‌های مختلف کاویتاسیون است. تمام اشکال مشخصه کاویتاسیون و همچنین درجات شدت آن‌ها، مشاهده شده در طول تحقیق، فهرست‌نویسی و به طور خاص شرح داده شده است.
این تحقیق همچنین امکان شناسایی مناطق بحرانی پمپ را فراهم کرد، که در نتیجه، امکان توسعه طراحی، ساخت و توصیه‌های عملیاتی خاص را فراهم کرد.

اعمال تغیرات در ساختار پمپ دنده ای استیل

تغییرات در ساختار پمپ دنده‌ای استیل

نتیجه اعمال این توصیه‌ها کاهش قابل توجه شدت پدیده کاویتاسیون بود که شواهد آن مطالعه تجربی ارائه شده در این مقاله است. پمپ‌های دنده‌ای استیل و به‌ ویژه پمپ‌های دنده‌ای استیل خارجی، گروهی از متداول‌ترین ژنراتورهای برق هیدرولیک را در قدرت سیال تشکیل می‌دهند.
محبوبیت آن‌ها به دلیل ساخت نسبتا ساده آن‌ها و نتیجه آن قیمت پایین آن‌ها است.

این واحدها دارای فشار کاری بالا هستند و تعداد زیادی از انواع و مدل‌های تجاری موجود امکان انتخاب واحد بهینه را فراهم می‌کند. عملا برای هر کاربرد با این حال، پمپ‌ها علیرغم سال‌ها حضور در بازار، می‌توانند به طور مداوم بهبود یافته و در واقع بهبود پیدا کنند.
انتشارات متعدد ثابت می‌کند که هنوز کارهای زیادی برای انجام دادن در این زمینه وجود دارد و محققان در سراسر جهان با استفاده از روش‌ها و ابزارهای مختلف، در حال کار بر روی بهبود راه حل‌های موجود و جدید هستند.

تجزیه و تحلیل ادبیات نشان می‌دهد که کار تحقیقاتی روی پمپ‌های دنده‌ای، از جمله پمپ‌های دنده‌ای استیل، در چهار جهت مختلف انجام می‌شود.
اولین مورد تحقیقی است که در آن از FEM (روش اجزای محدود) استفاده شده است.

نمونه‌ای از این کارها تحقیق بر روی نوع جدیدی از پمپ، یعنی پمپ دنده‌ای مینیاتوری است که توسط گروهی از دانشمندان دانشگاه هوا فضای دولتی سامارا انجام شده است.
در مقاله [1]، نویسندگان تحقیق شبیه‌سازی FEM را با هدف تأیید امکان ساخت یک پمپ دنده‌ای مینیاتوری انجام می‌دهند که در آن صندلی‌های یاتاقان مستقیماً در بدنه پمپ ساخته می‌شوند و نیاز به استفاده از یاتاقان‌های لغزشی خاص را از بین می‌برند. تحقیقات چنین مفهومی را درست ثابت کرده است و پمپ چنین طرحی به درستی کار می‌کند.

نمونه دیگری از این نوع تحقیقات کار [2] است که در آن نویسندگان به امکان استفاده از بدنه نامتقارن در یک پمپ دنده‌ ای مینیاتوری می‌پردازند.
نتایج تحقیقات ارائه شده در مقاله ثابت می‌کند که این امکان وجود دارد و استفاده از چنین جسمی منجر به کاهش قابل توجه استرس داخلی می‌شود.

اعمال تغیرات در ساختار پمپ دنده ای استیل

FEM همچنین به طور گسترده در کار محققان ساخت FRPG (گروه تحقیقاتی قدرت سیال) از دانشگاه علم و صنعت Wroclaw استفاده شده است.
در مقالات [3-7] نویسندگان از روش FEM برای تعیین مقادیر تنش، فشار و تغییر شکل مشاهده شده در یک نوع پمپ دنده‌ای، یعنی در پمپ چرخنده استفاده می‌کنند.

در مقاله [3]، نویسندگان مکانیسم القای تنش‌ها و تغییر شکل‌ها را در چرخ دنده‌های سیکلوئیدی پلاستیکی مورد استفاده در پمپ‌های ژروتور مطالعه کردند. آن‌ها مشخص کردند که در چنین شرایطی، فاصله بین دندانی شعاعی و محوری ایجاد می‌شود که منجر به نشتی داخلی در پمپ و همچنین کاهش فشار کاری و راندمان دستگاه می‌شود. ادامه این کار در مقاله [4] ارائه شده است.

جایی که یک سوال از کاربرد کارآمدتر پلاستیک در ساخت چرخ دنده‌ها مورد بحث قرار می‌گیرد.
برای این منظور نویسنده یک فرآیند بهینه‌سازی دو مرحله‌ای را انجام داد که به او امکان داد مناسب‌ترین پروفیل دندان را برای ماشین هیدرولیک دارای چرخ دنده‌های سیکلوئیدی تعیین کند.

در مقاله [5] همین نویسنده چرخ دنده‌های سیکلوئیدی پلاستیکی با هسته‌های داخلی فولادی را معرفی و بحث می‌کند. این رویکرد برای افزایش فشار کاری پمپ‌های ژروتور با چرخ دنده‌های پلاستیکی پیشنهاد شده است.
همانطور که نویسنده ادعا می‌کند، نتایج نشان می‌دهد که چنین راه حلی به طور قابل توجهی دنده‌ها را تقویت می‌کند و به آن‌ها اجازه می‌دهد در فشارهای کاری بالاتر کار کنند.

نمونه دیگری از این نوع تحقیقات مقاله [6] است که در آن نویسندگان فرآیند طراحی بدنه پمپ ژروتور ساخته شده از پلاستیک را ارائه می‌دهند.
با شروع از یک مکعب ساده، از طریق یک فرآیند بهینه‌سازی چند مرحله‌ای که با استفاده از تجزیه و تحلیل قدرت انجام می‌شود، نویسندگان به بدنه بهینه‌تری دست می‌یابند که می‌تواند با فشارهای عملیاتی بالاتر عمل کند.

0 پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

می خواهید در گفت و گو شرکت کنید؟
خیالتان راحت باشد :)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *