خط اتصال پمپ دنده‌ای و موتور

0 دیدگاه
خط اتصال پمپ دنده‌ای

نتایج ارائه شده نشان داده است که چگونه کاهش موج خروجی پمپ باعث کاهش متناسب موج فشار پمپ می‌شود. با استفاده از یک پمپ ساده و یک سیستم موتور می‌توان نشان داد که ممکن است موج فشار تولید شده توسط یک موتور نیز به روشی مشابه کاهش یابد. سیستم مورد مطالعه شامل پمپ دنده‌ ای خارجی با جابجایی 19/2 سانتی‌متر مکعب/ دور متصل است.
از طریق لوله فولادی با قطر داخلی 15 میلی‌متر تا یک موتور دنده خارجی با تغییر 9.47 سانتی متر مکعب/ دور. برای تأمین بار برای موتور، یک فن مستقیم به شافت درایو موتور متصل شد. استفاده از شیر محدود کننده بای پس باعث شد تا سرعت موتور تا 2800 دور در دقیقه به صورت مرحله‌ای تنظیم شود. برای طراحی مکانیزم بادامک موتور، مشخصات موج‌دار جریان موتور با استفاده از “روش تنظیم شده” که توسط د Freitas توصیف شده است (14) ارزیابی شد. مکانیزم ابداع شده مشابه مکانیکی است که قبلاً شرح داده شد (اما فقط چهار پیستون را به کار می‌گرفت) و مشخص شد که موج فشار موتور را 94 درصد کاهش می‌دهد.

مثالی از اثر ترکیبی تولید فشار امواج پمپ و جریان منبع موتور در شکل 4 آورده شده است. این دامنه موج فشار را در یک مکان از خط اتصال پمپ دنده‌ای و موتور نشان می‌دهد. فرکانس اساسی پمپ 200 هرتز (1500 دور در دقیقه سرعت شافت) و موتور 285 هرتز (2140 دور در دقیقه) است. فشار متوسط ​​35 بار است.
خط اتصال پمپ دنده ای و موتور

شماتیک

در شکل 4 الف، با تغییر نکردن پمپ و موتور، مشخص است که بیشترین موج فشار ناشی از تحریک بزرگ‌ترین اجزای موج دار جریان در پمپ و فرکانس‌های اساسی موتور است. دامنه 15 بار پیک به اوج موج فشار ترکیبی تقریباً نیمی از فشار متوسط ​​35 بار است. شکل 4b و c به ترتیب تأثیر اعمال مکانیزم بادامک روی پمپ و موتور را نشان می‌دهد.

در هر حالت، componenl مولفه فرکانس اساسی واحد اصلاح شده تقریباً 95 درصد کاهش می‌یابد و اساس اصلی واحد اصلاح نشده کاملاً مسلط است. مقایسه شکل 4a و d کاهش قابل توجهی را نشان می‌دهد که با تغییر همزمان هر دو واحد حاصل می‌شود زیرا گشتاور ورودی به یک پمپ و گشتاور خروجی از یک موتور تابعی از تغییر مکان واحد خاص است، کاهش تغییر در جابجایی لحظه‌ای نیز باید تأثیر بگذارد کاهش نوسان گشتاور. برای بررسی تأثیر مکانیسم بادامک چند لوب بر تغییرات گشتاور، یک دکل آزمایشی ساخته شده است که امکان اندازه گیری گشتاور منتقل شده بین پمپ و موتور را فراهم می‌کند.

موتور و پمپ بار به سختی به مبدل گشتاور متصل شده و کل مجموعه در یک پایه آزمایش نصب شده است. پمپ درایو واحدی بود که برای کار قبلی مورد استفاده قرار گرفت. با تغییر میزان جریان خونگیری از پمپ محرک، موتور می‌تواند با سرعتی بین 375 تا 2850 دور در دقیقه کار کند. هر دو اندازه گیری گشتاور میانگین و نوسان در طول آزمایش انجام شد.
شکل 5a تغییر گشتاور منتقل شده بین موتور و پمپ بار را در حالت تغییر نیافته نشان می‌دهد. نمودار فرکانس، یک مولفه موج دار گشتاور بسیار قوی از موتور و پمپ بار فرکانس اساسی 380 هرتز را نشان می‌دهد (هر دو واحد هشتادم دارند).
خط اتصال پمپ دنده ای و موتور

دامنه این مولفه اساسی نتیجه حاصل از برهم کنش تک تک موتور و اجزای گشتاور پمپ بار در این فرکانس است و چون فاز دنده‌های دنده یک واحد نسبت به واحد دیگر مشخص نبود،  measured مولفه اندازه گیری شده فقط می‌تواند به عنوان اثر ترکیبی دو واحد در نظر گرفته شود. اجزای فرکانس با دامنه‌های کوچک‌تر نیز در 332، 428، 760 و 855 هرتز مشهود هستند.

اینها با هارمونیک‌های هفتم، نهم، شانزدهم و هجدهم هورمونیک فرکانس شافت موتور مطابقت دارند. هارمونیک شانزدهم فرکانس شافت نیز هارمونیک دوم فرکانس دندان است. اجزای موجود در 200 و 400 هرتز اولین و دومین هارمونیک فرکانس اساسی پمپ درایو هستند که نشان می‌دهد نوسانات فشار از پمپ محرک باعث تغییرات پیچشی گشتاور خروجی موتور می‌شود. نمودار دامنه زمانی در شکل 5a اثر تعدیل (که اغلب ضرب و شتم نامیده می‌شود) توسط دو جز components در فرکانس‌های مشابه اما نه یکسان تولید می‌شود.

در اینجا اثر ناشی از جز fundamental اساسی 380 هرتز موتور و جز 400 400 هرتز پمپ محرک است. شکل 5b اثر مکانیسم‌ها را هم در پمپ درایو و هم در موتور نشان می‌دهد. اجزای موج دار گشتاور در 200 و 400 هرتز به دلیل موج‌دار شدن فشار پمپ محرک effectively موثر لغو شده‌اند و ردیابی زمان دیگر مدولاسیون دیده شده در شکل 5a را نشان نمی‌دهد. میانگین گشتاور ورودی مورد نیاز برای راه اندازی پمپ بارگیری، با و بدون مکانیسم در محدوده سرعت پمپ در شکل 6 نشان داده شده است.

اثر اصطکاک چسبناک درون پمپ با افزایش تدریجی گشتاور میانگین با افزایش سرعت چرخش آشکار می‌شود. افزودن مکانیزم، که در این حالت چهار پیستون داشت، باعث افزایش میانگین گشتاور با مقداری می‌شد که در دامنه سرعت آزمایش شده، تقریباً 2.5 درصد میانگین، ثابت بود. راندن محدودیت‌های سیستم از بررسی تلفات گشتاور مکانیزم در فشار کامل جلوگیری کرد.

0 پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

می خواهید در گفت و گو شرکت کنید؟
خیالتان راحت باشد :)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *