ایجاد دبی مناسب با فشار ثابت در پمپ دنده‌ای

0 دیدگاه
فشار ثابت در پمپ دنده‌ای

پمپ دنده ای با استفاده از روش “ترومبون” توصیف شده توسط Edge و Wing (12) به صورت آزمایشی ارزیابی شده است و با پیش بینی‌های نظری بر اساس کار Yudin مقایسه شده است (11). بیشتر کارهایی که گزارش شده مربوط به آزمایش روی پمپ دنده‌ای خارجی با جابجایی 19.2 سانتی‌متر مکعب در دور است. دامنه و فاز آزمایشی چهار هارمونیک اول نوسان جریان این واحد در جدول 1 با دامنه فشار متوسط 200-200 بار آورده شده است.

بدیهی است که دامنه و فاز تمام هارمونیک‌های نشان داده شده کاملاً از فشار متوسط مستقل هستند. این نتیجه مهمی است. این بدان معنا است که یک تغییر خاص در مشخصه موج‌دار جریان پمپ، اثر مشابهی را در کل محدوده فشار کار واحد خواهد داشت. اگرچه دامنه هارمونیک سوم و چهارم تمایل به افزایش با افزایش فشار متوسط را نشان می‌دهد، اما اثر آن اندک است.

مدل سازی

اگر دامنه‌ها و فازهای ارزیابی شده با موارد پیش بینی شده توسط مدل نظری مقایسه شوند، اختلافات مشخص وجود دارد. دامنه‌های ارزیابی شده همه هارمونیک‌ها برای تمام فشارهای متوسط همانطور که در جدول 1 نشان داده شده است، به طور مداوم بیشتر از تئوری هستند.
در یک فشار متوسط 100 بار به عنوان مثال، اولین هارمونیک 10 درصد بالاتر از مقدار نظری است و هارمونیک چهارم 140 است درصد بزرگ‌تر این اختلافات به دلیل ساده سازی بیش از حد در مدل نظری است که کاملاً بر اساس ملاحظات هندسی استوار است.

ایجاد دبی مناسب با فشار ثابت در پمپ دنده ای

شیارهای کمکی کامل فرض شده و نشت و اثرات فشرده سازی نادیده گرفته می‌شوند. این به وضوح برخی از خطاها را وارد می‌کند. به دلیل این اختلافات تصمیم بر این شد که بادامک باید بر اساس نتایج تجربی طراحی شود. تصور بر این بود که استفاده از چهار هارمونیک آزمایش خوبی از تکنیک طراحی پروفیل بادامک است و سخت افزار مفیدی را برای بررسی تأثیر کاهش موج‌دار شدن فشار پمپ بر سر و صدای موجود در هوا به پمپ فراهم می‌کند.

شرح چگونگی استفاده از جمع تعدادی از اجزای طیفی موج‌دار شدن پمپ برای تعریف مشخصات بادامک در پیوست آورده شده است. اثر یک مکانیسم در موج‌دار شدن فشار پمپ دنده‌ای با اندازه گیری نوسانات فشار ورودی و خروجی تولید شده در یک سیستم ساده قبل و بعد از اصلاح توسط مکانیزم بادامک بررسی شد. این سیستم از مخزنی تشکیل شده بود که توسط یک لوله فولادی به طول 1.1 متر و قطر داخلی 25 میلی‌‍متر به ورودی پمپ متصل شده بود. خط خروجی پمپ یک شلنگ انعطاف پذیر با قطر داخلی 19 میلی‌متر به طول 2.1 متر بود که توسط یک شیر محدود کننده متغیر خاتمه می‌یابد.
پمپ با سرعت اسمی ثابت 1470 دور در دقیقه رانده می‌شود. مقایسه موج فشار خروجی با و بدون مکانیسم در شرایط کار یکسان (فشار متوسط 50 بار)، در شکل 3 نشان داده شده است.

ایجاد دبی مناسب با فشار ثابت در پمپ دنده ای

دامنه تغییرات فشار

مقایسه دو زمان آثار فشار دامنه کاهش قابل توجهی در دامنه اوج تا اوج را از 1.6 به 0.41 بار نشان می‌دهد. طیف فرکانس کاهش مربوطه را در چهار هارمونیک اول فرکانس پمپاژ نشان می‌دهد. سطح بالایی از کاهش موج‌دار فشار به دست آمده نشان می‌دهد درجه بالایی از دقت که با آن اجزای نوسان جریان ارزیابی شده است و توانایی مکانیسم تولید قطعات جبران کننده را نشان می‌دهد. افزایش 17.7 درصدی موج فشار هارمونیک پنجم، حساسیت مکانیسم را به عدم دقت ابعاد کوچک در مشخصات بادامک نشان می‌دهد.

جابجایی اوج به اوج بادامک در هارمونیک اول 0.704 میلی‌متر و در چهارم فقط 0.020 میلی‌متر است. این امر به دقت بالایی از روش تولید پروفیل نیاز دارد. همانطور که نتایج فوق نشان می‌دهد این امکان وجود دارد، اما ممکن است بر اساس تولید در مقیاس بزرگ گران باشد. بالابر بادامک برای یک هارمونیک خاص ممکن است افزایش یابد، در نتیجه با کاهش سطح موثر پیروان پیستون، حساسیت آن به عدم دقت ابعادی کاهش می‌یابد.

همچنین مشخص شد که این مکانیزم در سایر فشارها باعث کاهش مشابه می‌شود. این انتظار می‌رود، زیرا جریان خروجی این نوع پمپ عملاً از فشار متوسط همانطور که قبلاً بحث شد مستقل است. همانطور که قبلاً توسط Edge و de Freitas گزارش شده بود، موج‌دار شدن جریان ورودی ارزیابی شده وابستگی مشخصی به سطح فشار نشان می‌دهد. در فشار ورودی سنج فشار متوسط، فشارسطح موج‌دار شدن بسیار کم بود. این به دلیل آزاد شدن هوا از مایع در مجرای ورودی بود (14). معرفی مکانیسم هیچ اثر قابل تشخیصی نداشت.

با افزایش فشار مخزن، فشار متوسط ورودی به 2 بار اندازه گیری می‌شود، مانع از آزاد شدن هوا می‌شود و دامنه نوسانات فشار در خط ورودی به طور قابل توجهی افزایش می‌یابد. با استفاده از مکانیزم‌، دامنه اولین هارمونیک موج دار فشار در ورودی پمپ بود.
کاهش 94 درصدی (از 0.67 به 0.04 بار در ساعت). این توانایی مکانیسم برای تأثیر بر ورودی و موج فشار خروجی به طور همزمان بدیهی است که یک مزیت مشخص به ویژه در مورد پمپ دنده‌ای با ورودی فشار یا موتور دنده‌ای که با فشار برگشت متوسط کار می‌کند.

0 پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

می خواهید در گفت و گو شرکت کنید؟
خیالتان راحت باشد :)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *