مدل سازی cad پمپ دنده‌ای

0 دیدگاه
مدل سازی cad پمپ دنده‌ای

معادلات حاکم بر اساس کار پمپ دنده‌ ای در  این مقاله ذکر شده‌اند که بسته به نوع منبع مورد استفاده، برای ارزیابی، چنین روش‌هایی به ترتیب به صورت تحلیلی، عددی و مبتنی بر CAD طبقه‌بندی شده‌اند: به ترتیب معادلات تحلیلی، جداول جستجو یا نقشه‌های CAD. به طور خاص، آخرین روش با توجه به کاربرد آن در زمینه‌های صنعتی بسیار جالب به نظر می‌رسد، زیرا می‌تواند مستقیماً توسط طراحان CAD بدون شایستگی‌های خاص در مدل‌سازی پمپ پیاده‌سازی شود.
مسئله مهم دیگر این است که مدل می‌تواند تغییرات فاصله‌ها را به دلیل حرکت خرد چرخ دنده‌ها و تغییر شکل الاستیک قطعات ثابت (صفحات بالانس، پوشش) در نظر بگیرد. این مبحث که گامی مهم در جهت شبیه‌سازی به شمار می‌رود، در قسمتی که به تعامل سیال و اجسام اختصاص داده شده است، توضیح داده شده است. در نهایت، شرح مختصری از مدل‌های هوادهی سیال اجرا شده در محصولات نرم افزاری تجاری نیز ارائه شده است.

نمونه‌هایی از پمپ دنده‌ای

در این بخش یک مثال برای هر نوع پمپ دنده‌ای به طور خلاصه نشان داده شده است. در همه شکل‌ها چرخ دنده در جهت عقربه‌های ساعت می‌چرخد ​​و درگاه تحویل در سمت بالا قرار دارد. شکل ۱ یک پمپ ژروتور فشار پایین را نشان می‌دهد که در مدار روانکاری موتورهای احتراق داخلی استفاده می‌شود. در حالت ایده آل، پروفیل‌های مزدوج شده روتورها به اندازه تعداد دندانه‌های N دنده خارجی دارای نقاط تماس هستند. Energies ۲۰۱۷.۱۰، ۱۲۶.۲ از ۳۱ حتی ماشین‌های جابجایی متغیر واقعی، هم دنده‌های خارجی و هم پمپ‌های جروتور، تصور شده‌اند [20،21]. برای کاربردهای فشار پایین، چرخ دنده‌ها را می‌توان از جنس پلاستیک نیز ساخت [22،23].
علیرغم سادگی، ساخت مدل شبیه‌سازی یک پمپ دنده‌ای می‌تواند به دلیل پیچیدگی هندسه محفظه‌های حجم متغیر بسیار پیچیده باشد. یک مشکل دیگر به دلیل این واقعیت است که مقادیر هندسی کاملاً با نوع خاصی از مشخصات مورد استفاده برای چرخ دنده‌ها مرتبط است. مدل شبیه‌سازی می‌تواند برای تجزیه و تحلیل جنبه‌های مختلف مانند تنش‌های تماس، سایش یا سر و صدا استفاده شود.

تجزیه و تحلیل همه این ویژگی‌ها فراتر از آن چیزی است که در یک مقاله امکان‌پذیر است، بنابراین این مقاله فقط بر مدل‌سازی نرخ جریان واقعی تحویل داده شده که کارایی حجمی را تعیین می‌کند تمرکز می‌کند. علاوه بر این، شبیه‌سازی سرعت جریان لحظه‌ای پیش نیاز ارزیابی موج فشار و در نهایت نویز پمپ است.
هدف از این بررسی ارائه و مقایسه روش‌های مختلف مدل‌سازی برای ارزیابی میزان جریان در پمپ‌های دنده‌ای است تا روش‌های به روز شده‌ای برای محققان درگیر در زمینه ماشین‌های جابجایی مثبت ارائه شود. پس از شرح مختصری از سه نوع ماشین مورد تجزیه و تحلیل – گروتور، دنده داخلی (هلال) و دنده خارجی – روش‌های مختلف شبیه‌سازی، از ۰D تا ۳D، شرح داده شده است.

مدل‌سازی‌ها

به طور خاص، در مورد مدل‌های ۰D، دو موضوع اصلی مورد بحث قرار می‌گیرد: نحوه انتخاب حجم‌های کنترل و معادلات مورد استفاده برای ارزیابی فشار و سرعت جریان، نشت‌ها شامل می‌شوند. علاوه بر این، برای همه انواع مدل، محصولات اصلی شبیه‌سازی تجاری که معمولاً برای پیاده‌سازی استفاده می‌شوند نیز ارائه شده است.
بخش مهمی از مقاله به تجزیه و تحلیل روش‌های مختلف برای محاسبه مقادیر هندسی اختصاص داده شده است که در اکثر معادلات حاکم استفاده می‌شود. بسته به نوع منبع مورد استفاده برای ارزیابی، چنین روش‌هایی به ترتیب به صورت تحلیلی، عددی و مبتنی بر CAD طبقه‌بندی شده‌اند: به ترتیب معادلات تحلیلی، جداول جستجو یا نقشه‌های CAD.
به طور خاص، آخرین روش با توجه به کاربرد آن در زمینه‌های صنعتی بسیار جالب به نظر می‌رسد، زیرا می‌تواند مستقیماً توسط طراحان CAD بدون شایستگی‌های خاص در مدل‌سازی پمپ پیاده‌سازی شود.
مسئله مهم دیگر این است که مدل می‌تواند تغییرات فاصله‌ها را به دلیل حرکت خرد چرخ دنده‌ها و تغییر شکل الاستیک قطعات ثابت (صفحات بالانس، پوشش) در نظر بگیرد. این مبحث که گامی مهم در جهت شبیه‌سازی به شمار می‌رود، در قسمتی که به تعامل سیال و اجسام اختصاص داده شده است، توضیح داده شده است. در نهایت، شرح مختصری از مدل‌های هوادهی سیال اجرا شده در محصولات نرم افزاری تجاری ارائه شده است.

نیز ارائه شده است از آنجایی که محفظه‌های حجم متغیر N با فضایی که بین دو دندان پشت سر هم چرخ دنده بیرونی قرار دارد مشخص می‌شوند، با توجه به نسبت انتقال τ = (N – ۱) /N، نسبت به روتور داخلی آهسته‌تر می‌چرخند. بنابراین تعداد کل چرخه‌ها در هر چرخ محور N – ۱ است. روتورها بدون جبران خودکار فاصله‌ها مستقیماً در محفظه نصب می‌شوند.
شکل صفحه بندر می‌تواند برای بهبود پر شدن محفظه‌ها با سرعت بالا بسیار پیچیده باشد [24]. در پمپ‌های دنده‌ای داخلی از نوع هلالی، تفاوت تعداد دندانه چرخ دنده‌ها بیشتر از یک است. به همین دلیل برای اطمینان از مهر و موم بین حجم مکش و تحویل، یک عنصر ثابت، جدایی ناپذیر با صفحه ورودی، موردنیاز است.

0 پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

می خواهید در گفت و گو شرکت کنید؟
خیالتان راحت باشد :)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *