پروفیل چرخ دنده چگونه ساختاری دارد؟

0 دیدگاه
پروفیل چرخ دنده

در واقع این نوع چرخ دنده‌ها در بار کم کار می‌کنند و در نتیجه نمی‌توان از اثرات خطای پروفیل چرخ دنده و جدا شدن چرخ دنده چشم پوشی کرد. هر دو چرخ دنده خار و مارپیچ در نظر گرفته می‌شوند. با این وجود زاویه مارپیچ به دلایل هیدرولیکی نمی تواند بیش از 61 باشد. در نهایت، رفتار غیر خطی یاتاقان های ژورنال هیدرودینامیکی و همچنین سختی پیچشی و میرایی محور محرک گنجانده شده است.
شایان ذکر است که جدای از مقالات نویسندگان [17-21]، آثاری که به طور خاص به رفتار دینامیکی جفت دنده برای طراحی و کاهش NVH، تحول فشار در فضاهای بین چرخ دنده‌ها در طول چرخش پمپ یا یاتاقان روغن می‌پردازند. همانطور که در بالا ذکر شد، رفتار در ادبیات یافت شد. با این حال، چنین اثراتی نشان داده شده و به طور جداگانه مورد بحث قرار گرفته است.
در مقابل، در مورد پمپ دنده ای تمام این اثرات مهم باید در یک مدل در نظر گرفته شود تا تعاملات آنها در نظر گرفته شود. با توجه به پدیده‌های ذکر شده در بالا، مدل بسیار غیر خطی است. معادلات دیفرانسیل حرکت آن به صورت عددی در محیط سیمولینک یکپارچه شده است.

ساختار پروفیل چرخ دنده

مدل سازی چرخ دنده‌ها

یک استراتژی خاص به منظور کاهش زمان محاسبات ایجاد شده است. علاوه بر این، مدل پیشنهادی بر اساس داده‌های تجربی [20،21] اعتبارسنجی شده است تا اثربخشی، محدودیت‌ها و بهبودهای احتمالی آن تأیید شود. بخش اول این کار (قسمت اول) عمدتاً به مدل‌سازی پدیده‌های فشار و تخمین خروج از مرکز چرخ دنده اختصاص دارد. در واقع، در شرایط عملیاتی حالت پایدار، مسیر خط مرکزی چرخ دنده یک مدار در اطراف یک موقعیت خارج از مرکز با توجه به مورد است. این موقعیت خارج از مرکز از این پس به عنوان موقعیت تعادل “ایستا” (SEP) نامیده می شود.

به طور خاص، سازماندهی قسمت اول به شرح زیر است. بخش 2 سیستم مکانیکی را تشریح می کند، در حالی که بخش 3 I به شرح کلی مدل اختصاص داده شده است.

فرمول‌های مربوط به توزیع فشار، نیروهای فشار و گشتاورها و واکنش‌های باربر در بخش‌های 4-6 به عنوان تابعی از پارامترهای عملیاتی (سرعت، فشار خروجی، ویژگی‌های سیال) برای محور عمومی و موقعیت‌های زاویه‌ای چرخ دنده‌ها ارائه شده‌اند.
بخش 7 به برآورد SEP چرخ دنده می پردازد. سپس، بخش 8 برخی از نتایج شبیه‌سازی را در مورد خروج از مرکز دنده، توزیع فشار و نیروها و گشتاورهای فشار ارائه و بحث می‌کند و وابستگی شدید آنها را به پارامترهای عملیاتی نشان می‌دهد.
در نهایت، بخش 9 به نکات پایانی اختصاص دارد. مقاله همراه (قسمت دوم) ابتدا فرمول‌بندی پدیده‌های مشبک سازی و روش ادغام عددی معادلات حرکت در حوزه زمان را به منظور یافتن رفتار ارتعاش واقعی ارائه می‌کند.

سپس نتایج آزمایشی اعتبارسنجی را خلاصه می‌کند و در نهایت نتایج شبیه‌سازی را در مورد رفتار دینامیکی ساختار پمپ دنده‌‌ای نشان می‌دهد و اهمیت پدیده‌های معرفی‌ شده در مدل و تأثیر برخی پارامترهای عملیاتی و طراحی را مورد بحث قرار می‌دهد.ساختار پروفیل چرخ دنده

پمپ‌های دنده‌ای خارجی اجزای پمپاژ محبوبی هستند که برای جابجایی سیالات چسبناک مانند سوخت و روغن‌های روان‌کننده مناسب هستند. آنها دستگاه‌های ساده و مستحکمی هستند که می‌توانند در طیف وسیعی از فشارها و سرعت های چرخشی کار کنند و در عین حال قابلیت اطمینان بالایی را ارائه می‌دهند.
کاربردهای اصلی آنها را می توان به عنوان پمپ های روانکاری در ماشین ابزار، به عنوان پمپ روغن در موتورها یا در واحدهای انتقال قدرت سیال یافت. بسته به کاربرد، چندین طرح موجود است. با این حال، معمول‌ترین پیکربندی از چرخ دنده‌های دوقلو استفاده می‌کند که توسط چند بلوک یاتاقان شناور مونتاژ می‌شوند که به عنوان مهر و موم برای انتهای جانبی عمل می‌کنند.

طرحی را ارائه می‌دهد که فاصله بین عناصر اصلی پمپ را برجسته می‌کند. این نوع پمپ مورد مطالعه در این کار است که در کاربردهای خودرویی مانند سیستم‌های فرمان استفاده می‌شود و با سرعت نسبتاً بالا (از 1500 تا 3400 دور در دقیقه) و فشار کم (از 3.5 تا 100 بار) کار می‌کند.

بلوک‌های بلبرینگ از نظر هیدرولیکی متعادل هستند و با استفاده از دو یاتاقان هیدرودینامیکی که از روغن عملیاتی یکسانی استفاده می‌کنند، به عنوان تکیه گاه برای محور چرخ دنده عمل می‌کنند. دنده 1 محرک است در حالی که دنده 2 رانده می‌شود. شفت چرخ دنده محرک توسط یک کوپلینگ اولدهام به یک موتور الکتریکی متصل می‌شود و باعث ایجاد ناهماهنگی بین آنها می‌شود.

0 پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

می خواهید در گفت و گو شرکت کنید؟
خیالتان راحت باشد :)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *