بررسی پمپ دنده ای در واحدهای هیدرواستاتیکی

0 دیدگاه
پمپ دنده ای در واحدهای هیدرواستاتیکی

چالش پمپ دنده ای در واحدهای هیدرواستاتیکی با مشخصه دینامیکی سیال بیش از نود سال پیش آغاز شد و همچنان یک حوزه تحقیقاتی ارزشمند و پیشرفته است.
چندین محقق به طور قابل توجهی در این زمینه مشارکت داشته اند که آثار ویلسون [1]، اج [2] و ایوانتیسینوا [3] نمونه های بسیار خوبی هستند. مطالعات متعددی با پمپ‌های دنده ای [4] و ماشین های ژروتور [5] انجام شده است.
خصوصیات دینامیکی سیالات باید بر اساس آزمایش واحد هیدرواستاتیک باشد تا عملکرد ثابت آن (بازده حجمی و مکانیکی)، ویژگی‌های ناپایدار (ریپل جریان و امپدانس منبع)، تولید نویز و قابلیت اطمینان آن مشخص شود. نویسندگان تجربیات خود را در این زمینه در بیست سال گذشته جمع آوری کرده اند [6،7].

بررسی متون علمی حجم زیادی از کار را در این زمینه نشان می‌دهد که با استفاده از مدل‌های مختلف، شبیه‌سازی‌های عددی و تکنیک‌های تجربی، به منظور توصیف رفتار پمپ دنده‌ای از دیدگاه‌های مختلف دنبال شده است [8،9].

از نظر وضعیت فعلی پمپ‌های دنده‌ خارجی در زمینه تحقیقاتی، دو موضوع وجود دارد که تلاش‌های عمده بر روی آنها متمرکز شده است: ارزیابی کارایی و ارزیابی تریبولوژیکی. با توجه به ارزیابی کارایی، Batarra و Mucchi [10] یک کمپین آزمایشی جامع را انجام دادند که منجر به ارزیابی قابل اعتمادی از جمعیت پمپ‌ها بر اساس یک رویکرد آماری به جای یک نمونه پمپ منفرد شد.

روش آزمایشی در امکانات آزمایشگاهی و نه در شرایط کار صحرایی انجام شد. زردین و همکاران [11] مدلی را توصیف می کند که موقعیت چرخ دنده ها را در تلفات، اصطکاک و نشتی ویسکوز در طول فرآیند مش بندی در نظر می گیرد. نتایج مدل تطابق خوبی را با واحد تجاری آزمایش شده نشان می‌دهد، اگرچه شرایط عملیاتی سخت، مانند فشار بالا در طول آزمایش‌های ماشین در میدان را در نظر نمی‌گیرد.

با توجه به ارزیابی تریبولوژیکی، سایش و وضعیت تخریب آن در یک پمپ دنده ای خارجی توسط Guo و همکارانش ارزیابی شده است. [12]. نویسندگان ثابت کردند که سرعت جریان آنی پمپ دنده ای به تدریج کاهش می یابد، پس از افزایش فاصله سایش، و ویژگی های تخریب را ارائه کردند.
علاوه بر این، فشار بالا سایش داخلی پمپ را تسریع می کند.
در یک کار بسیار اخیر، کازولی و همکاران. [13] با توجه ویژه به تأثیر ایجاد گودی در کوپلینگ های روغن کاری شده پمپ‌های هیدرولیک، اثربخشی سطوح بافت دار را تحلیل کرد. در نتیجه، خواص تریبولوژیکی بهبود می یابد. در طول سال‌ها، تحقیقات عددی زیادی در مورد پدیده‌هایی با طبیعت‌های مختلف که در داخل یک پمپ دنده‌ ای رخ می‌دهند، انجام شده است و عملکرد آن را تعیین می‌کند.
در بررسی گسترده انجام شده توسط Rundo [14]، خلاصه ای از روش‌های مختلف مورد استفاده در شبیه سازی جریان تولید شده توسط ماشین‌های چرخ دنده نشان داده شده است.

دینامیک سیالات

استفاده از تکنیک‌های دینامیک سیالات محاسباتی دوبعدی و سه‌بعدی (CFD) برای ارزیابی تلفات حجمی و تلفات اصطکاک در هندسه‌های پیچیده نشان‌دهنده تلاش زیادی است که برای استفاده از مدل‌های شبیه‌سازی برای طراحی و بهینه‌سازی این نوع ماشین‌ها انجام شده است.
با این حال، تأیید تجربی مدل‌های عددی اغلب در شرایط آزمایشگاهی انجام می‌شود که ارتباط چندانی با شرایط کار در یک ماشین واقعی ندارد. این سوال دیگر مربوط به این نیست که آیا مدل اعتبار سنجی شده است یا خیر، بلکه به این موضوع مربوط می شود که در چه شرایطی این اعتبارسنجی انجام شده است.

بنابراین، هدف اصلی این کار پرداختن به عدم اعتبارسنجی تجربی مدل‌های تلفات اعمال شده برای پمپ‌های جابجایی مثبت در شرایط واقعی است. برای انجام این کار، آزمایش‌هایی بر روی یک پمپ دنده‌ای خارجی که در شرایط عملیاتی در یک دکل حفاری کار می‌کرد، انجام شد. در این نوع ماشین ها از مدار هیدرولیک باز مجهز به پمپ پیستونی بار سنج هم برای درایوهای پرقدرت و هم برای درایوهای کمکی استفاده می‌شود.

استفاده از یک پمپ دنده ای خارجی برای هدایت دومی امکان استفاده از بلوک کنترل ساده تری را فراهم می‌کند. کار ارائه شده در این مقاله از دو بخش مدل سازی و آزمایش تشکیل شده است. هنگامی که پمپ کار می‌کند، روغن به سمت خروجی منتقل می شود و فشار به دلیل امپدانس سیستم افزایش می یابد که شامل نشتی بیشتر از سمت خروجی به سمت ورودی است.
با توجه به شکل 1b، این بین قله دندان و پوشش (مسیر A)، بین صفحات جانبی انتهایی و چرخ دنده ها (مسیر B) و در ناحیه مش بندی (مسیر C) رخ می‌دهد. برای جبران این نشتی فزاینده به دلیل فشار کاری بالاتر، ناحیه پشتی صفحات جانبی انتهایی توسط فشار کاری فشار داده می‌شود و صفحه جانبی انتهایی را به چرخ دنده فشار می‌دهد و فاصله نشتی را کاهش می‌دهد، همانطور که در شکل 1c نشان داده شده است. جبران خسارت، تیاگاراجان و همکاران [15]). به این ترتیب این نوع پمپ‌ها می‌توانند بازده حجمی خود را در طیف وسیعی از شرایط کاری (فشار، دمای روغن و سرعت چرخش) کاملاً ثابت نگه دارند.

0 پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

می خواهید در گفت و گو شرکت کنید؟
خیالتان راحت باشد :)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *