پیش‌بینی رفتار دینامیکی پمپ دنده ای چگونه است؟

0 دیدگاه
پیش‌بینی رفتار دینامیکی پمپ دنده ای

یک مدل کینتو الاستودینامیک توده‌ای غیر خطی برای پیش‌بینی رفتار دینامیکی پمپ دنده‌ ای ارائه شده است.
مهم‌ترین پدیده‌های مربوط به عملکرد این نوع ماشین‌ها را در نظر می‌گیرد.

دو منبع اصلی صدا و ارتعاش را می‌توان در نظر گرفت: فشار و مدول چرخ دنده. توزیع فشار سیال روی چرخ دنده‌ها که با زمان متغیر است، محاسبه می‌شود و به عنوان نیروی خارجی و گشتاور حاصل بر روی چرخ دنده‌ها وارد می‌شود. برانگیختگی‌های پارامتریک ناشی از سفتی مدول متغیر، خطاهای پروفیل چرخ دنده (به دست آمده با تجزیه و تحلیل مترولوژیکی)، اثرات برگشتی بین چرخ دنده‌های مشبک، فشار روان کننده و امکان تماس چرخ دنده در هر دو خط عمل نیز شامل شدند.
در نهایت، سختی پیچشی و میرایی محور محرک و رفتار غیر خطی یاتاقان‌های ژورنال هیدرودینامیکی نیز در نظر گرفته شد. اعتبارسنجی مدل بر اساس داده‌های تجربی در مورد شتاب‌های موردی و واکنش‌های نیرو انجام شد. این مدل را می‌توان به منظور تحلیل رفتار دینامیکی پمپ و شناسایی اثرات استفاده کرد
تغییرات در پارامترهای طراحی و عملیات، از نظر ارتعاش و نیروهای دینامیکی. بخش اول به محاسبه گریز از مرکز چرخ دنده در شرایط حالت پایدار در نتیجه تعادل بین بارهای فشار متوسط، نیروی مدول متوسط ​​و واکنش‌های بلبرینگ اختصاص داده شده است، در حالی که در قسمت دوم پدیده‌های مدول به طور کامل توضیح داده شده و نتایج شبیه‌سازی اصلی ارائه شده است. ارائه می‌شوند.

پیش‌بینی رفتار دینامیکی پمپ دنده ای

کارایی پمپ‌های دنده‌ای

به خوبی شناخته شده است که در زمینه خودرو، و همچنین در سایر زمینه ها، به دلایل راحتی، تقاضای فزاینده‌ای برای قطعاتی وجود دارد که سطوح کم صدا و ارتعاش تولید می‌کنند.
در نتیجه این یکی از مشکلات اصلی تامین کنندگان قطعات خودرو است که مجبور هستند دانش خود را در مورد رفتار پویا محصولات خود افزایش دهند. کنترل صدا و لرزش کار آسانی نیست، زیرا نتیجه راحتی نهایی به عوامل مختلفی بستگی دارد. همچنین راه‌های مختلفی برای رویارویی با این مشکل وجود دارد، مانند استفاده از عایق صوتی یا اصلاح طراحی اجزا.
آخرین کار مستلزم دانش خوب رفتار دینامیکی سیستم است: برای این منظور، مدل‌های ریاضی می‌توانند ابزار بسیار مفیدی برای شناسایی منابع نویز و ارتعاش و پیش‌بینی اثرات تغییرات طراحی باشند، بنابراین تعداد آزمایش‌های مورد نیاز برای بهبود طراحی را کاهش می‌دهند.

در واقع، یک مدل ریاضی امکان مطالعه تأثیر پارامترهای طراحی و عملیاتی و همچنین عیوب ساخت و نصب بر روی رفتار دینامیکی ماشین را فراهم می‌کند. توسعه مدل کار آسانی نیست زیرا در مرحله اول به تجزیه و تحلیل خوب سیستم برای تعریف اهداف مدل نیاز دارد. این به معنای تعریف مهم‌ترین پدیده‌ها و مفروضاتی است که باید گنجانده شوند.
مرحله دوم اما همچنین مهم در توسعه مدل، تدوین یا اصلاح نظریه‌های موجود به منظور تحقق اهداف مدل با در نظر گرفتن مسائل عددی است: مدل حاصل باید ساده باشد اما در عین حال باید یک مدل دقیق ارائه کند. و پیش بینی قابل اعتماد رفتار پویا.
در نهایت مدل توسعه‌یافته باید با استفاده از آزمایش‌ها تأیید و تأیید شود. یک مدل خوب باید نمایش خوبی از ماشین واقعی باشد و بنابراین باید مطابقت خوبی با اندازه گیری‌های تجربی داشته باشد.

پمپ دنده ای

 

پارامترهای مدل

در این آخرین کار، پارامترهای مدل باید به منظور نزدیک شدن به رفتار واقعی و شبیه‌سازی شده اصلاح شوند و ویژگی‌های مدل را بهبود بخشند.
این می‌تواند یک کار حیاتی باشد زیرا آزمایش‌های خوب به همان اندازه نادر هستند که تئوری‌های خوب و سیستم‌های پیچیده گاهی اوقات مشکلات اضافی مرتبط با در دسترس بودن داده‌های تجربی را که مستقیماً با خروجی‌های مدل قابل مقایسه است، ایجاد می‌کنند.
این کار مربوط به پمپ‌های چرخ دنده‌ای خارجی برای کاربردهای خودرویی است که با سرعت بالا و فشار کم کار می‌کنند.
این اجزا دارای دو منبع اصلی نویز هستند که هر دو فرکانس اصلی یکسانی دارند: تغییر دوره‌ای توزیع فشار روی چرخ چرخ دنده‌ها به دلیل جریان سیال از محفظه فشار پایین به محفظه فشار بالا و تغییر دوره‌ای نیروی مدول چرخ دنده.
با توجه به ماهیت پیچیده و ترکیب هر دو منبع تحریک، فرآیند طراحی یک کار دشوار است که به تعداد آزمایش‌های آزمایشی بیشتری نیاز دارد. این واقعیت علاقه به توسعه مدلی را افزایش می‌دهد که به طور همزمان اثرات مدول فشار و چرخ چرخ دنده را شامل می‌شود.
تکامل فشار ماکروسکوپی در فضاهای بین چرخ دندهه‌ها در طول چرخش چرخ دنده به صورت جداگانه در Refs مورد مطالعه قرار گرفت. [1-3] پشتیبانی برای محاسبه فشار در مدل توسعه‌یافته در این مقاله را فراهم می‌کند.
چندین محقق دیگر توجه خود را بر ارزیابی تجربی نویز ناشی از سیال ناشی از پمپاژ سیال در مقایسه نتایج آزمایش با برخی از نتایج شبیه‌سازی متمرکز کردند [4-6]. همانطور که در Ref. [7] که شامل توصیف خوبی از مدل‌های ریاضی استفاده شده برای این صفحه می‌باشد.

0 پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

می خواهید در گفت و گو شرکت کنید؟
خیالتان راحت باشد :)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *