کاربرد پمپ‌ دنده‌ای در سیستم‌ هیدرولیک چگونه است؟

0 دیدگاه
کاربرد پمپ‌ دنده‌ای در سیستم‌ هیدرولیک

عملکرد استاتیکی و دینامیکی یک پمپ را می‌توان هم به صورت تئوری و هم به صورت تجربی تعیین کرد. تجزیه و تحلیل نظری مستلزم ایجاد یک مدل ریاضی از عملکرد پمپ دنده ای است و اولین قدم برای ساخت آن، تعریف ظرفیت پمپاژ نظری است.
این مقاله چهار روش متمایز را برای محاسبه ظرفیت پمپاژ برای پمپ‌های دنده‌ای خارجی، با داده‌های عددی اعمال شده، به منظور مقایسه نتایج ارائه می‌کند. یکی از روش‌ها امکان محاسبه دبی آنی پمپ را با در نظر گرفتن پارامترهای ساختاری و سرعت چرخش محور محرک می‌دهد. این روشی است که باید برای توسعه بیشتر حالت پمپ در نظر گرفته شود.

پمپ‌های دنده‌ای اغلب به عنوان منبع تغذیه برای سیستم‌های هیدرولیک اتوماتیک استفاده می‌شوند. اصل کاربرد پمپ‌ دنده‌ای در سیستم‌ هیدرولیک بر اساس تغییر حجم مداوم محفظه‌های داخلی آن‌ها (محفظه‌های فعال)، به دلیل حرکت یک قسمت داخلی است.

معمولاً پیستون، پیستون، پره یا غشاء، نسبت به یک قطعه ثابت. گزینه‌های طراحی زیادی برای پمپ‌های حجمی وجود دارد، اما نوع دنده خارجی بسیار رایج‌ترین است. این واقعیت عمدتاً به دلیل مزایایی است که این پمپ‌ها دارند زیرا مقاوم هستند، طراحی نسبتاً ساده‌ای دارند و دبی و فشار زیادی را ارائه می‌دهند.
این نوع تجهیزات در حین کارکرد عادی از دو پدیده نامطلوب رنج می‌برد: کاهش سرعت جریان و نیروهای نامتقارن [1]. این‌ها متناسب با فشار کاری فعلی هستند. تلفات سرعت جریان به دلیل نشت سیال کار از محفظه فشار قوی به محفظه فشار پایین رخ می‌دهد. نیروهای نامتقارن باعث ایجاد تنش‌ها و انحرافات زیاد در شفت‌ها و یاتاقان‌های چرخ دنده می‌شود که در تماس با دندانه‌های چرخ دنده و محفظه قرار می‌گیرد و منجر به کاهش قدرت و سایش می‌شود.
این نیروها به صورت شعاعی هستند و نتیجه این موارد هستند: فشار بیش از حد موضعی ناشی از «خرد شدن» مایع در شکاف بین دو دندان چرخ دنده درگیر، زمانی که حجم شکاف در حین حرکت کاهش می‌یابد.

شکل گیری جریان سیال

عدم تعادل هیدرواستاتیک به دلیل فشار زیاد در یک طرف چرخ دنده‌ها و فشار کم در طرف مقابل. حتی روش‌هایی برای جبران این پدیده وجود دارد که به دلیل هزینه‌های اضافی به ندرت استفاده می‌شود. نشتی نرخ جریان و نیروهای نامتقارن ناشی ازعدم تعادل هیدرواستاتیک بر تمام دستگاه‌های حجمی تأثیر می‌گذارد، نه تنها پمپ‌های دنده.
به همین دلیل است که تنوع زیادی از مشخصات عملکرد بین مدل‌های تجاری وجود دارد. تجزیه و تحلیل نظری یک پمپ دنده‌ای خارجی هدف اصلی مقاله توصیف عملکرد استاتیکی و دینامیکی تجهیزات است که می‌تواند توسط تئوری تعیین شود. و وسایل تجربی روش تئوری معمولاً با دنبال کردن مراحل بعدی انجام می‌شود: ساخت مدل ریاضی شبیه‌سازی عملکرد پمپ بررسی و مطالعه نتایج به دست آمده.

با هدف ساخت یک مدل ریاضی کامل و دقیق، استفاده از سناریوهای ساده‌سازی محدود شد. مدل ریاضی مطابق با نمادهای شکل ۱ و جدول ۱ نوشته شده است. مرحله اول مستلزم تعیین ظرفیت پمپاژ تنها با تکیه بر تئوری است. ظرفیت پمپاژ یا حجم/چرخش مایع، VgP [cm3/rot] به عنوان مجموع تغییرات حجمی هر محفظه فعال یک پمپ، در طول چرخش کل شفت تعریف می‌شود. بدون در نظر گرفتن تلورانس ها، پشت l به عنوان انحراف دست ارزیابی می‌شود.
بدون هیچ اشاره خاصی، VgPis یک ارزش صرفا نظری است. مقادیر ظرفیت پمپاژ هندسی استاندارد شده و با رشته نرمال اعداد R۱۰ مطابقت دارد. پمپ‌های واقعی همیشه ظرفیت پمپاژ موثر کمتری نسبت به آنالیز تئوری دارند و معمولاً به صورت تجربی با چرخاندن شفت پمپ با یک چرخش و اندازه گیری حجم تخلیه شده تعیین می‌شود.

0 پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

می خواهید در گفت و گو شرکت کنید؟
خیالتان راحت باشد :)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *