کاربرد پمپ دنده‌ای در خودرو چیست؟

0 دیدگاه
کاربرد پمپ دنده‌ای در خودرو

در این مقاله یک مدل‌سازی برای پیش‌بینی رفتار دینامیکی پمپ‌ دنده ای خارجی ارائه شده است. مهم‌ترین پدیده‌های مربوط به عملکرد این نوع دستگاه‌ها را در نظر می‌گیرد. دو منبع اصلی صدا و ارتعاش را می‌توان در نظر گرفت: فشار و مدول دنده دنده. توزیع فشار سیال روی چرخ دنده ها، که با زمان متغیر است، محاسبه می‌شود و به عنوان نیروی خارجی و گشتاور حاصل بر روی چرخ دنده‌ها اعمال می‌شود.
تحریکات پارامتریک ناشی از سفتی مدول دنده متغیر، خطاهای پروفیل دنده (به دست آمده با تجزیه و تحلیل مترولوژیک)، اثرات برگشتی بین دنده‌های مشبک، فشار روان کننده و امکان تماس دنده در هر دو خط عمل نیز شامل شدند.
در نهایت، سختی پیچشی و میرایی محور محرک و رفتار غیر خطی یاتاقان‌های ژورنال هیدرودینامیکی نیز در نظر گرفته شد. اعتبارسنجی مدل بر اساس داده‌های تجربی در مورد شتاب‌های موردی و واکنش‌های نیرو انجام شد. این مدل را می‌توان به منظور تحلیل رفتار دینامیکی پمپ و شناسایی اثرات تغییرات در پارامترهای طراحی و عملکرد، از نظر ارتعاش و نیروهای دینامیکی مورد استفاده قرار داد.
بخش اول به محاسبه گریز از مرکز دنده در شرایط حالت پایدار در نتیجه تعادل بین بارهای فشار متوسط، نیروی مدول دنده متوسط ​​و واکنش‌های بلبرینگ اختصاص داده شده است، در حالی که در قسمت دوم پدیده‌های مدول دنده به طور کامل توضیح داده شده و نتایج شبیه‌سازی اصلی ارائه شده است.

کاربرد پمپ دنده‌ای در خودرو

به خوبی مشخص است که در زمینه خودرو، و همچنین در سایر زمینه‌ها، به دلایل راحتی، تقاضای فزاینده‌ای برای قطعاتی وجود دارد که سطوح کم صدا و ارتعاش تولید می‌کنند. در نتیجه این یکی از مشکلات اصلی تامین کنندگان قطعات خودرو است که مجبور هستند دانش خود را در مورد رفتار پویا محصولات خود افزایش دهند. کنترل صدا و لرزش کار آسانی نیست، زیرا نتیجه راحتی نهایی به عوامل مختلفی بستگی دارد. همچنین راه‌های مختلفی برای رویارویی با این مشکل وجود دارد، مانند استفاده از عایق صدا یا اصلاح طراحی اجزا.
آخرین کار مستلزم دانش خوب رفتار دینامیکی سیستم است: برای این منظور، مدل‌های ریاضی می‌توانند ابزار بسیار مفیدی برای شناسایی منابع نویز و ارتعاش و پیش‌بینی اثرات تغییرات طراحی باشند، بنابراین تعداد آزمایش‌های مورد نیاز برای بهبود طراحی را کاهش می‌دهند. در واقع، یک مدل ریاضی امکان مطالعه تاثیر پارامترهای طراحی و عملیاتی و همچنین عیوب ساخت و نصب بر روی رفتار دینامیکی دستگاه را می‌دهد. توسعه مدل کار آسانی نیست زیرا در مرحله اول به تجزیه و تحلیل خوب سیستم برای تعریف اهداف مدل نیاز دارد.
این به معنای تعریف مهم‌ترین پدیده‌ها و مفروضاتی است که باید گنجانده شوند. مرحله دوم اما همچنین مهم در توسعه مدل، تدوین یا اصلاح نظریه‌های موجود به منظور تحقق اهداف مدل با در نظر گرفتن مسائل عددی است:
مدل حاصل باید ساده باشد اما در عین حال باید یک مدل دقیق ارائه کند. و پیش بینی قابل اعتماد رفتار پویا. در نهایت مدل توسعه‌یافته باید با استفاده از آزمایش‌ها تأیید و تأیید شود. یک مدل خوب باید نمایش خوبی از دستگاه واقعی باشد و بنابراین باید مطابقت خوبی با اندازه گیری‌های تجربی داشته باشد. در این آخرین کار، پارامترهای مدل باید به منظور نزدیک شدن به رفتار واقعی و شبیه‌سازی شده اصلاح شوند و ویژگی‌های مدل را بهبود بخشند.
این می‌تواند یک کار حیاتی باشد زیرا آزمایش‌های خوب به همان اندازه نادر هستند که تئوری‌های خوب و سیستم‌های پیچیده گاهی اوقات مشکلات اضافی مرتبط با در دسترس بودن داده‌های تجربی را که مستقیماً با خروجی‌های مدل قابل مقایسه است، ایجاد می‌کنند.

شماتیک قطعات

این کار مربوط به پمپ‌های دنده‌ای خارجی برای کاربردهای خودرویی است که با سرعت بالا و فشار کم کار می‌کنند. این قطعات دارای دو منبع اصلی نویز هستند که هر دو فرکانس اصلی یکسانی دارند، تغییر دوره‌ای توزیع فشار روی چرخ دنده‌ها به دلیل جریان سیال از محفظه فشار پایین به محفظه فشار بالا و تغییر دوره‌ای نیروی مدول دنده دنده. با توجه به ماهیت پیچیده و ترکیبی از هر دو منبع تحریک، فرآیند طراحی یک کار دشوار است که به تعداد آزمایش‌های آزمایشی بیشتری نیاز دارد. این واقعیت علاقه به توسعه مدلی را افزایش می‌دهد که به طور همزمان اثرات مدول دنده فشار و چرخ دنده را شامل می‌شود. تکامل فشار ماکروسکوپی در فضاهای بین دندهه‌ها در طول چرخش دنده به صورت جداگانه در Refs مورد مطالعه قرار گرفت. [1-3] ارائه پشتیبانی برای محاسبه فشار در مدل توسعه یافته در این مقاله. چندین محقق دیگر توجه خود را بر ارزیابی تجربی نویز ناشی از سیال ناشی از پمپاژ سیال در مقایسه نتایج آزمایش با برخی از نتایج شبیه‌سازی متمرکز کردند [4-6].
همانطور که در Ref. [7] که شامل توصیف خوبی از مدل‌های ریاضی استفاده شده برای این هدف می‌باشد.

0 پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

می خواهید در گفت و گو شرکت کنید؟
خیالتان راحت باشد :)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *